Deváťáci a hvězdy

hvezdarna1Letos jsme se opět s žáky 9. ročníku v rámci výuky astronomie rozhodli navštívit ve večerních hodinách třebíčskou hvězdárnu, kde si žáci vždy vyzkouší uplatnit získané vědomosti o orientaci na obloze a  o objektech ve vesmíru v praxi.

 Exkurzi jsme měli naplánovanou na středu a čtvrtek 14. a 15. března. Ve středu nám počasí nepřálo, proto jsme návštěvu odložili na následující pondělí a udělali jsme dobře. Jak ve čtvrtek, tak i v pondělí dopoledne bylo pošmourno s nízkou oblačností, která jistě pozorování hvězd nepřeje. Jakmile se však začal blížit večer, obloha se vyčistila od všech mraků a v půl sedmé večer, kdy jsme se sešli u hvězdárny, už nás „shora" zdravily na západě planety Venuše a Jupiter a na východě planeta Mars. Před úplným setměním se k nim přidala i hvezdarna6nejjasnější hvězda severní oblohy Sírius v souhvězdí Velkého psa. Na těchto objektech byla krásně pozorovatelná scintilace hvězd, což znamená, že hvězdy na rozdíl od planet na obloze zdánlivě blikají. Tento jev je způsoben prouděním atmosféry. Hvězdy jsou velmi daleko a jsou bodovými světelnými zdroji, proto atmosféra jejich světlo více ovlivňuje. Ještě než se nám planety schovaly za stromy, stihli jsme si v dalekohledu prohlédnout všechny čtyři galileovské měsíce Jupiteru a planetu Venuši, která je ze Země viditelná v různých fázích podobně jako náš Měsíc. V současné době má Venuše tvar písmene D.

hvezdarna4Než se venku úplně setmělo, vyslechli jsme si zajímavou přednášku o struktuře vesmíru, o obrovských vzdálenostech mezi vesmírnými objekty, ale také o tom, co za chvíli na obloze uvidíme. Poté už jsme se přemístili pod jasnou noční oblohu, kde jsme se zorientovali podle nejvýraznějších souhvězdí, jako jsou například Orion, Býk, Cassiopeia, Velká a Malá medvědice nebo Lev. Počasí nám přálo po celou dobu, proto nebyl problém i přes velké množství světla přicházejícího od okolních domů pozorovat nejen dalekohledem, ale i pouhýma očima otevřené hvězdokupy Plejády v souhvězdí Býka, Praesepe (Jesličky) v Rakovi nebo „porodnici hvězd" - Velkou mlhovinu v Orionu.hvezdarna8

Pozorování žákům jistě pomohlo při zpracovávání projektu o souhvězdích viditelných na severní obloze.

Více fotografií naleznete  >>>ZDE<<<

Autoři: Mgr. Jindřiška Špačková, Mgr. Lenka Pacalová

Nepřehlédněte!

Václavská školička 2024

Bude probíhat vždy v úterý v těchto termínech: 27. 2., 5. 3., 12. 3., 19. 3. a 26. 3. od 16:00 hod. do cca 16:50 hod. Lekce jsou zaměřeny na rozvoj dovedností…

Inzerát na učitele 1. stupně

Do našeho týmu přijmeme od března 2024 učitele nebo učitelku prvního stupně. Kvalifikační předpoklady: Vysoká škola s kvalifikačními předpoklady pro učitele…

Inzerát na učitele 2. stupně

Do našeho týmu přijmeme od srpna 2024 učitele nebo učitelku druhého stupně. Kvalifikační předpoklady: Vysoká škola s kvalifikačními předpoklady pro učitele…

Zvýšení ceny obědů

U P O Z O R N Ě N Í Vážení rodiče, od 1. září 2023 dojde ke zvýšení ceny obědů ve školní jídelně z důvodu zdražování potravin a energií (na konci srpna se…

VYBUDOVÁNÍ MULTIFUNKČNÍ UČEBNY A ZAJIŠTĚNÍ VNITŘNÍ KONEKTIVITY ŠKOLY

  Projekt VYBUDOVÁNÍ MULTIFUNKČNÍ UČEBNY A ZAJIŠTĚNÍ VNITŘNÍ KONEKTIVITY ZÁKLADNÍ ŠKOLY TŘEBÍČ, HORKA-DOMKY je spolufinancován Evropskou unií.

Odhlásit oběd

Díky aplikaci www.strava.cz můžete nyní odhlašovat stravu prakticky odkudkoli (všechny změny je potřeba potvrdit tlačítkem odeslat, jinak se změny neprovedou).…

Nejbližší akce školy
Nahoru