Letos jeli deváťáci z „Václaváku" do Mauthausenu
Naše škola ZŠ Třebíč, Horka-Domky se v rámci dlouhodobých projektů věnuje otázkám holocaustu a nacismu. Každoročně si v lednu ve škole připomínáme Mezinárodní den holocaustu a na jaře pak vyrážíme do jednoho z koncentračních táborů. Letos v červnu jsme se vypravili do Mauthausenu v Rakousku.
Tábor byl založen brzy poté, co došlo k připojení Rakouska k Německu. Byl vyhlazovacím táborem třetího stupně, tzn. zařízením s nejvyšší úmrtností. Žáci si prohlédli tzv. Bunkr, kde docházelo k popravám českých vlastenců. Řada z nich pomohla parašutistům, kteří provedli vojenskou akci, jež vešla do dějin jako atentát na zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha. Popravy byly prováděny v „Bunkru", v němž se nacházel odstřelovací kout, malá plynová komora a krematoria.
V Mauthausenu ale přišla většina vězňů o život jiným způsobem, než pomocí cyklonu B. Vězňové nejčastěji umírali v prostorách kamenného lomu, kde po tzv. Schodech smrti vynášeli čtyřicetikilové až padesátikilové kameny v nelidských pracovních podmínkách – byli špatně živení, nemocní, málo oblečení a na nohou měli dřeváky. Dozorci je navíc bili a často i stříleli do břicha. Prošli jsme si všech 186 schodů dolů do lomu a zase zpátky a byli jsme rádi, že nemusíme táhnout žádný náklad. V lomu jsme viděli tzv. Stěnu parašutistů, odkud sadističtí dozorci shazovali své oběti. V táboře jsme strávili zajímavou prohlídkou asi tři hodiny. Na konci exkurze jsme byli všichni rádi, že můžeme tábor zase svobodně opustit.
Akce byla spolufinancována z grantového programu Prevence kriminality a drogové problematiky z Grantového systému Zdravého města Třebíč 2016.
Autorka: Mgr. Markéta Švecová