Zahraniční exkurze Rakousko – Salzburg
Ve dnech 17. – 19. května se nám po dlouhé době opět podařilo uskutečnit zahraniční exkurzi. Cílová destinace byla tentokrát Rakousko. V průběhu tří dnů jsme prozkoumali celou oblast kolem Salzburgu a podívali jsme se i do Německa.
První den jsme v brzkých ranních hodinách odjeli od školy a po šesti hodinách jízdy nás autobus dovezl k solným dolům v Halleinu. 170 m pod povrchem a skoro kilometr ve středu hory jsme objevovali tajemství těžby soli. Projeli jsme se na dvou skluzavkách a plavili se po solném jezírku. Po výstupu na povrch jsme prozkoumali Keltskou vesnici a vydali se do Freilicht muzea – skanzenu v přírodě. Na ploše skoro 6 km čtverečních jsme mohli pozorovat život tamních lidí v dobách dávno minulých. Naše nohy do značné míry ušetřil i vláček, který projížděl celým muzeem. Po prohlídce skanzenu nás autobus převezl do penzionu Leonharderhof, kde nás uvítala paní domácí.
Druhý den po vydatné snídani na nás čekal samotný Salzburg. Po prohlídce zahrad u zámečku Mirabell jsme prošli historickým centrem Salzburgu. Obdivovali jsme krásy historických budov, rodný dům W. A. Mozarta, radnici a obchůdek rodinné firmy Fürst, která ručně vyrábí pravé Mozartovy koule. Po nákupu suvenýrů jsme lanovkou vyjeli na pevnost Hohensalzburg, která nám poskytla nádhernou vyhlídku na celé město. Procházka přes Mozartplatz a Domplatz a poslední zastávkou bylo muzeum Haus der Natur, kde v pěti patrech jsme mohli projít expozice týkající se pravěku, mořského světa, hornin a minerálů, fauny a flóry, vesmíru a lidského těla. S taškami plnými suvenýrů jsme spokojeni odjížděli zpět do penzionu.
Třetí a tedy i poslední den jsme přejeli do Německa do oblasti Berchtesgaden. Těšili jsme se na výjezd na Orlí hnízdo. Počasí nám přálo a slunečné podmínky nám poskytly nádherné výhledy na okolní vrcholky zasněžených Alp a na jezero Königsee. Poslední rozloučení se sněhem a už jen sjezd dolů ke Královskému jezeru, kde jsme dokoupili poslední suvenýry.
Salcbursko nás velmi okouzlilo a poskytlo nám spoustu nových informací a poznatků, ať už z historického, přírodovědného a hlavně jazykového hlediska.