Co lze vidět večer na obloze
V rámci výuky astronomie navštívili večer 26. a 27. března deváťáci třebíčskou hvězdárnu, aby si vyzkoušeli najít na hvězdné obloze objekty, o kterých se ve škole učí pouze teoreticky.
Středeční počasí nám moc nepřálo, proto si žáci poznatky o objektech viditelných na obloze zopakovali a rozšířili především prostřednictvím počítače. Seznámili se s funkcí dalekohledu Meniscas-Cassegrain o průměru zrcadla 150 mm umístěným v nové pozorovatelně. Během chvíle, kdy nám oblačnost přála, s ním pozorovali alespoň planetu Jupiter s jeho měsíci, nejjasnější hvězdu noční oblohy Sírius a mlhovinu v Orionu.
Počasí ve čtvrtek k nám bylo mnohem víc vstřícné. Žáci mohli po celou dobu exkurze, i přes opar a množství světelného znečištění, hledat výrazná jarní souhvězdí, hvězdokupy Plejády a Jesličky a další objekty jarní oblohy. Mohli porovnat na vlastní oči rozdíl mezi pozorováním pouhýma očima, triedrem, dalekohledem Meniscas-Cassegrain se 150 mm zrcadlem a nakonec dalekohledem Newton s 300 mm zrcadlem umístěným v opravené zděné pozorovatelně. Exkurzi jsme ukončili pozorováním právě vycházející planety Mars, kterou nám dalekohled Newton ukázal jako krásný červený kotouček.
Své zkušenosti s večerním pozorováním jistě žáci využili při zpracovávání projektů o souhvězdích severní hvězdné oblohy.
Více fotografií >>>zde<<<.
Autorka: Mgr. Jindřiška Špačková