Torricelliho pokus
Po tříleté pauze jsme opět pro žáky 7. ročníku připravili Torricelliho pokus. Evangelista Torricelli v 17. století tento pokus sám prováděl se rtutí a stačila mu k tomu metrová skleněná trubice.
Ve školních podmínkách se takto experiment nedá uskutečnit díky jedovatým výparům rtuti, proto jsme se ho rozhodli provést s kapalinou všem dostupnou – vodou. Problém je v tom, že voda má mnohem menší hustotu než rtuť. K čemu Torricellimu stačila metrová trubice, my museli použít desetimetrovou hadici. Pokus jsme proto prováděli z okna druhého patra naší budovy.
Poté, co se sedmé třídy shromáždily před školou, jim byl připomenut průběh experimentu. Za pomoci starších žáků jsme vytáhli hadici naplněnou obarvenou vodou do nejvyššího patra školy. Následovalo odzátkování spodního konce hadice pod hladinou vody v kbelíku na zemi pod oknem. Díky atmosférickému tlaku vzduchu voda z hadice nevytekla úplně, ale klesla na úroveň 9 metrů a 6 decimetrů. Na základě rovnosti hydrostatického tlaku sloupce vody a tlaku vzduchu jsme vypočítali atmosférický tlak. Vypočtená hodnota 960 hPa odpovídala po přepočtu na nulovou nadmořskou výšku tlaku naměřenému ve stejný okamžik naším školním barometrem.
Pokus se vydařil, i počasí se umoudřilo a my žákům mohli dokázat, že fyzikální zákony platí v praxi a ne pouze v hodině fyziky nebo v učebnici.
Více fotografií >>>zde<<<.
Autorky: Mgr. Lenka Pacalová a Mgr. Jindřiška Špačková