Adopce na dálku
Tak už nám ty děti zase vyrostly! Z našich prvňáčků se během devíti let stali skoro absolventi základní školy. Vyrostl i Manjunath Gowda, jejich „adoptivní syn".
Bude mu šestnáct let a studuje v posledním ročníku školy. Se vzděláváním se tedy rozloučí společně. Naši žáci vstoupí do světa dospívajících, na střední škole budou prokazovat, jak je „škola pro život" připravila. Mladý Ind nastoupí do svého prvního zaměstnání. Mají před sebou celý život. Naši žáci do něj vstupují s pocitem hrdosti, že pomohli jednomu dítěti z opačné strany zeměkoule získat vzdělání, a dali mu tak možnost žít jinak než jeho prarodiče, rodiče či vrstevníci, kteří takové štěstí neměli.
7. B přebírá štafetu od odcházející 9. C. I my jsme si vybrali a adoptovali „naše dítě" z daleké Indie – dívku jménem Gummalya Amulya. Děkujeme i vedení školy, panu řediteli i oběma zástupcům, že se k nám připojili se stejnou myšlenkou – pomoci alespoň malou kapkou naděje na lepší budoucnost ve světě, v němž spravedlnost není slepá, lidská práva jsou, bohužel, stále jen vznešeným pojmem, kde zuří mocenské války, ve kterých bohatí bohatnou a chudí chudnou.
Šestnáctiletá Gummalya Amulya, jejíž domovinou je rovněž Indie, sdílí domácnost s rodiči a sourozencem. Během vyučovacích hodin, které absolvuje ve škole St. John's Residential School v Anantapuru, sní o tom, že se stane sociální pracovnicí, a bude tak moci pomáhat potřebným lidem. Děvče se zlatým srdcem, jejímž největším koníčkem je hra kho-kho, která se nápadně podobá naší vybíjené, pochází z rodiny, jejíž obživa je plně závislá na dešti. To, jak jsou nebesa štědrá v poskytování závlahy v regionu, kde Amulyin otec obhospodařuje pole, je přímo úměrné příjmům plynoucím do rodinného rozpočtu. Není-li deště dostatek, znamená to pro rodinu zásadní existenční problémy a nastávají jí krušné časy plné obav o to, aby Gummalyaovi měli peníze na živobytí. Roční příspěvek ve výší 4900 korun tak nemajetné rodině ulehčí alespoň o nemalé břemeno v podobě úhrady Amulyiných školních výdajů, což tiché, klidné, nadané a pilné dívce umožní udělat první krůčky ke splnění svého profesního snu.
Autorka: Mgr. Radka Marečková