Fakescape - Dokážeš uniknout dezinformacím?
Denně jsme zavaleni velkým množstvím informací. Času je ale málo, a tak se někdy nedíváme, jaký je jejich zdroj. Nerozlišujeme ani, zda je zpráva pravdivá. Někdy informaci věříme prostě proto, že nám ji poslal kamarád nebo protože podporuje naše vidění světa.
A to může být kámen úrazu, protože je kolem nás spousta těch, kteří mají zájem, abychom věřili různým dezinformacím a nesmyslům. Projekt Fakescape chce naučit žáky základních škol kriticky přemýšlet o informacích, které denně čtou a sdílí na sociálních sítích. Cílem je, aby si studenti prakticky vyzkoušeli, jak mají ověřovat informace a uvědomili si mediální nástrahy, jež na ně číhají v online prostředí. Hra je oporou pro výuku mediální gramotnosti.
V průběhu vyučovací hodiny pomohli naši žáci 9. ročníku profesoru Vševědovi zachránit lidstvo před velmi nebezpečným virem, jež z lidí dělá nemyslící bytosti, takzvané dezinfombie. Proměnili se v novináře, kteří ve čtyřčlenných týmech čelili manipulativním technikám, byli nuceni ověřovat si informace, přemýšlet nad kybernetickou bezpečností a síle hesel nebo vyhledávat a poznávat kvalitní zdroje.
Zajímavý projekt za krátkou dobu své existence získal několik ocenění. V lednu 2019 druhé místo v celosvětové soutěži P2P Digital Challenge sponzorované i Facebookem. Fakescape se umístil mezi nejlepšími třemi projekty v Ceně Gratias Tibi 2019 v kategorii do 30 let. V roce 2019 se projekt studentů fakulty sociálních studií Masarykovy univerzity v Brně umístil mezi nejlepšími pěti v Cenách SDGs 2019 v kategorii Veřejná sféra.
Mgr. Radka Marečková, Mgr. Renata Špačková