Jak se nestat obětí
Že květen – máj, není jen lásky čas a ne všichni lidé, se kterými se setkáme, mají s námi dobré úmysly, si chlapci a dívky z 8. ročníku připomněli na besedě se strážníky Městské policie v Třebíči na téma Jak se nestat obětí.
Ve společné diskusi byli žáci seznámeni s nejčastěji se vyskytujícími nebezpečnými situacemi a způsoby, jak se jim vyhnout, případně jak je co nejlépe zvládnout a nestat se tak obětí trestného činu. Zopakovali si také čísla tísňového volání.
Manažerka prevence kriminality, Bc. Lucie Šerková, žákům objasnila, co je nezbytným předpokladem pro práci strážníka, jaká je územní působnost městské a státní policie a jaké jsou jejich pravomoci, vysvětlila rozdíl mezi trestnými činy a přečiny. V krátkém dokumentu mohli žáci vidět příslušníky třebíčské Městské policie při každodenní práci, zákroky proti pachatelům, kteří překročili zákon, preventivní akce pro mládež či seniory, i záchranu lidského života.
Druhá část programu se odehrávala v prostorách tělocvičny. Strážníci srozumitelným způsobem vysvětlili žákům pasáže ze zákonných paragrafů o sebeobraně (význam termínů nutná a přiměřená obrana) a poté přistoupili k praktickým a užitečným ukázkám toho, jak se zachovat, jsme-li napadeni útočníkem.
Chlapci i děvčata tak nyní již vědí, kde se na lidském těle nacházejí bolestivé body, na které je vhodné se zaměřit, chce-li napadený agresora zneškodnit, či přinejmenším získat výhodu umožňující únik do bezpečí. My totiž už víme, že nejen v máji, v rozkvetlém háji, můžeme potkat někoho, kdo s námi nemá dobré úmysly...
Více fotografií >>>zde<<<.
Autorka: Mgr. Radka Marečková