Exkurze do K- Centra NOE v Třebíči
Žáci 9. ročníku končí povinnou školní docházku a otvírá se před nimi svět dospělých se všemi možnostmi i povinnostmi. Aby se nevydali po špatné cestě a nezničili si život hned na jeho počátku, byl jim nabídnut pohled na odvrácenou stranu báječně svobodného života" v kontaktním centru pro drogově závislé osoby z Třebíče a okolí.
V něm se pokouší znovu začít žít a pracovat lidé, většinou poměrně mladí, kteří před pár lety udělali osudovou chybu a vzali si drogu. Jednou, dvakrát, několikrát a pak už nebylo, kam se vrátit. Ztratili rodinu, domov, přátele a především své zdraví. Nyní se ze všech sil a vůle snaží vrátit kam, odkud kdysi sešli – dodělat školu, najít zaměstnání, bydlení. Ti, kteří jsou závislí a léčit se nechtějí, mohou v K-centru dostat alespoň polévku, umýt se, vyprat si věci, nechat se ošetřit, získat sterilní stříkačky a nutné hygienické potřeby, za práci odvedenou v připojených dílnách dostanou trvanlivé potraviny.
Pracovnice Kontaktního centra NOE provedla žáky budovou i přilehlým hygienickým zázemím, objasnila, k čemu toto zařízení slouží, seznámila je s nejpoužívanějšími druhy psychotropních látek v České republice i v okrese Třebíč a vysvětlila jim, jaké nežádoucí účinky mají na lidský organismus. Stručně žákům popsala zkušenosti s klienty K-centra Noe v Třebíči a jeho činnost – jakým způsobem se snaží minimalizovat rizika vyplývající pro nás, občany města a okresu Třebíč, z přítomnosti drogově závislých mezi námi (tzv. „harm-reduction"). V následujícím programu vyslechli chlapci a děvčata návody a doporučení, jak se mají zachovat, když jim někdo nabídne drogu, a jaký životní styl je třeba si zvolit (vzdělávání, sport, zájmové aktivity, dobré vztahy v rodině a v kolektivu vrstevníků), aby v něm pro návykové látky nebylo místo. To, že téma bylo pro dospívající opravdu aktuální a zajímavé, dokazovalo i množství dotazů v závěrečné diskusi.
Autorka: Mgr. Radka Marečková